Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Białogóra

Białogóra z lotu ptakaBiałogóra to miejscowość wypoczynkowa położona w Nadmorskim Parku Krajobrazowym, na obrzeżach Wierzchucińskich Błot, pomiędzy Łebą a Karwią, około półtora kilometra od nadmorskiej plaży. Od plaży oddziela ją pas sosnowego lasu o szerokości około 800 m, a 2,5 kilometra na wschód leży zalesiona wydma, od niej wioska wzięła nazwę.

Z początkiem XX wieku Białogóra rozpoczęła pełnić funkcję wczasowiska nadmorskiego oferując noclegi w Białogórze nad morzem. Pomogła w tym zapewne szeroka, piaszczysta, niezatłoczona plaża. Obecnie ze wsi wiedzie na nią asfaltowa droga wśród lasu, którą można pokonać pieszo bądź skorzystać z miejscowych bryczek. Ostatni fragment dojścia na plażę wiedzie po drewnianym chodniku. Sama plaża w wakacje jest strzeżona przez ratowników, jest tutaj też zjeżdżalnia wodna.

Urlopowicze którzy kochają w wakacje pojeździć rowerem, będą zadowoleni. Jest w tej okolicy wiele szlaków i ścieżek rowerowych, którymi można wybrać się na wycieczkę po sąsiedztwie. Rower można także wypożyczyć w tutejszej wypożyczalni.

W okolicy miejscowości Białogóra znajdują się również rezerwaty przyrody – np „Rezerwat Białogóra” – chroniący bagienny las oraz wydmy wraz z borem bażynowym. To dodatkowo miejsce lęgowe żurawi, z bogactwa flory można w tym miejscu spotkać: trzy gatunki rosiczki, woskownicę europejską lub wrzosiec bagienny. Innym rezerwatem jest Babnica – to część lasu bukowo – dębowego porastający stok wydmy, ze starym – 140 letnim drzewostanem.

Jeżeli posiadają Państwo dzieci i pragną wypocząć od zgiełku miasta to Białogóra będzie idealnym miejscem. Znajduje się tu także stadnina koni, a baza turystyczna jest dobrze rozwinięta i przystosowana do potencjału finansowego turystów.

Będąc w Białogórze warto wpaść do pobliskich dużych kurortów jak Łeba – około 25 kilometrów na zachód i przy okazji zajrzeć do Słowińskiego Parku Narodowego, w kierunku wschodnim, po pokonaniu zaledwie 20 – 30 km trafią Państwo do Karwi, Jastrzębiej Góry z jej latarnią morską w Rozewiu, lub Władysławowa. A kawałek dalej zaczyna się słynna Mierzeja Helska ze popularnymi miejscowościami letniskowymi: Chałupy, Kuźnica, aż po sam Hel.

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem