Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Chłapowo

Chłapowo

Chłapowo to niegdyś nadmorska osada rybacka na Pobrzeżu Kaszubskim,  w dzisiejszych czasach prężnie rozwija się w niej turystyka. Chłapowo jest częścią gminy Władysławowo.

Chłapowo usytuowane jest na bardzo wysokim klifie, a nadbałtycka część Chłapowa wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Najbardziej znaną atrakcją Chłapowa jest jednak Wąwóz Chłapowski, przez rdzennych Kaszubów zwany „Rudnik”. Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody obejmujący prawie 25 hektarów. Spacer tym urokliwym parowem do morza wzbogaci, każdego turystę o niezapomniane krajobrazy, co bardziej spostrzegawczy ujrzą bez wątpienia rzadkie rośliny jak dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Wąwóz przystosowany jest do możliwości każdego podróżnika. Wzdłuż wąwozu wytyczone są dróżki, trudniejsze fragmenty wyposażone są w mostki, poręcze i schodki, znajdziemy też malowniczo wkomponowane ławeczki na których można spocząć.

Chłapowo to także rozległa, klifowa plaża. Urządzone są tu dwa piaszczyste kąpieliska, za kąpieliskiem plaża zmienia swój charakter, pojawiają się na niej większe kamyki. Na plaży możemy zobaczyć również łódki rybackie tutejszych, wciąż łowiących rybaków. Urwisko, poprzez panujące w tym miejscu dobre warunki dla startu, to też miejsce, które upodobali sobie paralotniarze. Latem można oglądać ich zmagania bez mała codziennie.

Chłapowo to nie tylko miejscowość wypoczynkowa, entuzjastów historii zaciekawi niechybnie fakt, że w Chłapowie wciąż zobaczyć można zachowane rybackie chałupy konstrukcji szkieletowej, pokryte strzechą – tak specyficzne dla Kaszub, a w środku wsi dziewiętnastowieczną, murowaną kapliczkę z figurką świętego Jana Chrzciciela. W Chłapowie odkryto cmentarzysko z wczesnej epoki żelaza z wykopaliskami w postaci naczyń z gliny, szklanych koralików, wyrobów z bursztynu i wyroby z brązu.

Blisko miejscowości leży przylądek Rozewie dotychczas uważany za najdalej wysunięte w kierunku północnym miejsce w granicach Polski. Znajduje się tam też udostępniana do odwiedzania Latarnia Rozewie imienia S. Żeromskiego a także Muzeum Latarnictwa Polskiego.

Chłapowo to znakomite miejsce dla letników pragnących spokoju i obcowania z przyrodą. Bliskość Władysławowa, Jastrzębiej Góry, Mierzei Helskiej i Trójmiasta, czyni z Chłapowa idealną bazę początkową dla zwiedzania Wybrzeża wschodniego Bałtyku. Noclegi w Chłapowie znajdziesz tu: www.chlapowo.net.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem