Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Dębki

Dębki

Źródło nazwy osady sięga końca osiemnastego wieku, kiedy to chłop Dębek Maciej uzyskał ten kawałek ziemi od zakonu z pobliskiego Żarnowca, wtedy osadę określono więc Dębek. Mieszkańcy trudnili się, jak łatwo odgadnąć uprawą otrzymanej roli oraz rybactwem. W tym miejscu ma swe ujście rzeka Piaśnica, a cała wieś znajduje się na teranie „Nadmorskiego Parku Krajobrazowego”.

Na rzece Piaśnicy przebiegała, w dwudziestoleciu międzywojennym, granica ówczesnej Polski, a stojący do dzisiaj ok. trzysta metrów od ujścia rzeki murowany dom z lat dwudziestych XX wieku należał do społecznika prof. Wrzostka. Aranżował on, wraz z znajomymi i rodziną, w tej okolicy obozy harcerskie. Do dziś dom ten zwany jest domem Prof. Wrzostka z Poznania. Uratowało się tutaj jeszcze kilka zabytków np drewniany kościółek z lat 30 XX stulecia, lub chałupa szachulcowa z osiemnastego wieku.

Jednakże, dla większości Polaków Dębki to po pierwsze miejscowość wczasowa. Poza sezonem wakacyjnym przebywa tu ledwie 200 mieszkańców, latem wiele więcej. Plaża w Dębkach jest przyjazna kąpielom słonecznym – szeroka, piaszczysta, a wejścia na plażę, ze względu na oddzielające ją niewysokie wydmy, są niemal płaskie i komfortowe. Ciekawostką miejscowej plaży jest szansa na korzystanie z morskich i słonecznych kąpieli bez kompletnego stroju kąpielowego. Dla wielbicieli pełnego naturyzmu wydzielono specjalny odcinek plaży, który umiejscowiony jest za rzeką.

Noclegi w Dębkach to spora ilość domków nad morzem, kwater, pokoi, pensjonatów a nawet stylowych apartamentów. Ospałe przez większość roku Dębki „żyją” w sezonie wakacyjnym. Na ulicach pojawiają się butiki, budki, kramy z pamiątkami, słodyczami, fast foodami, otwierane są restauracyjki, sklepy, smażalnie.

Dębki to także ostoja natury. Miejscowość wczasowa położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego, w otoczeniu rzeki Piaśnicy znajduje się rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Obszar Chroniony pokrywa 56 hektarów i pomimo nazwy nie ogranicza się tylko do roślinności łąkowej – rosną tu również połacie lasów z sosnami,dębami, brzozami, a w poszyciu rosną: wierzba, kruszyna, jałowiec, storczyk plamisty, kosaciec syberyjski, śmiałek darniowy, woskownica europejska oraz kozłek lekarski. Dodatkowo meandrująca w okolicach miejscowości rzeczka to siedlisko szczupaków, okoni, sandaczy, piskorzy, płoci i fląder, a na dnie – raków a także małży, a również dużo gatunków roślin.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto podczas planowania jakie noclegi nad morzem wziąć pod uwagę, dodać do listy Dębki.

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem