Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Gdańsk

GdańskGdańsk – miasto portowe nad morzem, jedno z miast o najdłuższej historii w Polsce, a jednocześnie jedno z najbardziej znanych, obok Warszawy, Krakowa czy Wrocławia, polskich miast za granicą. To też duży ośrodek kulturalny, naukowy, gospodarczy a także węzeł komunikacyjny.

Archeolodzy dowodzą, że już w VII stuleciu była tutaj osada. W X stuleciu ówczesny władca Państwa Polskiego Mieszko I włączył miasto z najbliższą okolicą do swego państwa. W 1263 roku Gdańsk otrzymał statut miasta. O Pomorze Gdańskie prowadzono w przeszłości mnóstwo wojen. W średniowieczu rządzili nim poza Polakami Prusacy, Brandenburczycy, Krzyżacy.
Gdańsk został zdobyty także przez wojska napoleońskie w 1807 roku – wówczas też pierwszy raz utworzono Wolne Miasto. Powtórnie Gdańsk stał się Wolnym Miastem w 1920 roku. Sprawa Gdańska była też jednym z pretekstów wybuchu II Wojny Światowej. To stąd oddał pierwsze strzały okręt Schleswig-Holstein na Westerplatte. Podczas tej wojny miasto zostało zniszczone w 90 procentach. Gdańsk to również bohater historii nowożytnej – to w tym mieście odbyły się Wydarzenia Grudniowe 1970 roku, to tu odbył się słynny strajk w stoczni, to tutaj podpisano 31 sierpnia 1980 roku porozumienie Sierpniowe pomiędzy dotychczasowym rządem i Solidarnością.
Gdańsk rozpoznają również kibice piłki nożnej – był gospodarzem rozgrywek EURO 2012.
Niemniej jednak dzisiejszy Gdańsk to przede wszystkim jeden z największych ośrodków kultury w Polsce. Niepodobna przytoczyć wszystkich zabytków i muzeów jakie znajdują się w tym mieście. Odnajdziemy tu wiele teatrów, operę, filharmonię. Aranżowanych jest tutaj dużo imprez – np doroczny Jarmark Dominikański, Festiwal Dobrego Humoru bądź festiwal All About Freedom.
Gdańsk to oczywiście też znaczny ośrodek letniego wypoczynku. Znajdują się tutaj plaże nadmorskie, różnorodna oraz pełna baza noclegowa oraz gastronomiczna. Można spędzić tu wakacje w ekskluzywnych hotelach, apartamentach, lecz również odnajdziemy miejsca oferujące pokoje i kwatery w Gdańsku, są w tej okolicy również kempingi i pola namiotowe.

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem