Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Hel

Hel - port

Hel to miejscowość na końcu helskiej mierzei, o dość długich dziejach. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII stuleciu. Do XV w. Hel był istotnym ośrodkiem handlowym, potem stracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. U schyłku wieku XIX wybudowano tutaj port rybacki i Hel ponownie zaczął się rozwijać.

Wraz z rozwojem komunikacji oraz turystyki miejscowość stała się obiektem wycieczek dla mieszkańców Sopotu i Gdańska.

Po I Wojnie Światowej pomimo, iż większa część mieszkańców miejscowości była niemieckojęzyczna, na podstawie traktatu wersalskiego Hel przyznano odrodzonemu Państwu Polskiemu. Parę lat później wybudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Z uwagi na strategiczne położenie w miejscowości stanął rejon umocniony oraz port wojenny. W trakcie II Wojny Światowej Hel bronił się do 2 X 1939 r.

Po 1945 roku miejscowość miała status miejsca nadzwyczajnie istotnego strategicznie, mogli odwiedzać go tylko obywatele ówczesnej Polski. Obostrzenie w odwiedzaniu Helu zniesiono dopiero w 1989 roku, a same szlabany usunięto dopiero w latach 90-tych XX w.

Obecnie Hel to nade wszystko ośrodek letniego odpoczynku i rybołówstwa. Znajduje się tu też garnizon Port Wojenny oraz port morski z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można stąd wyruszyć w rejs po Morzu Bałtyckim, na jednym z dawnych kutrów, a od 2006 r. funkcjonuje w tym miejscu Tramwaj Wodny – połączenie promowe z Trójmiastem – to najtańsza i najszybsza sposobność przybycia do Trójmiasta.

Miejscowość ma dogodne położenie dla wielbicieli kąpieli słonecznych – otoczony jest przez Bałtyk, ze znaczną ilością plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony pełnego morza, bądź od strony zat. Gdańskiej. Na plaży wiele się dzieje – o czynny odpoczynek dba Hel Animation.

Aktywny wypoczynek to również wycieczki rowerowe – rower to coraz częściej zabierany sprzęt na urlop. w 2005 r. została otwarta ścieżka rowerowa – biegnie ona przez całą mierzeję, w pobliżu szosy 216 – odcinek przyrodniczy – do Juraty – to 10 km trasy.

Hel to również fascynujące miejsce dla miłośników nurkowania. Na dnie morza leży w tej okolicy wiele wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy dla nurków zlokalizowane w porcie oferują pełne zaplecze dla nurków. Nie brakuje również instruktorów, którzy przekazują naukę nurkowania.

Z racji swojej przeszłości nie będą się tu nudzić miłośnicy historii – znajdują się tu Muzeum Rybołówstwa, Muzeum Obrony Wybrzeża, fortyfikacje oraz latarnia morska. Hel słynie oprócz tego ze swojego fokarium – to część Stacji Morskiej – placówki naukowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przeprowadzany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w Morzu Bałtyckim. To także miejsce rekonwalescencji chorych osobników. Udostępniona jest sala wystawowa i edukacyjna a także podziemia, w których można, poprzez specjalne szyby, obserwować podwodne figle fok.

Hel to doskonałe miejsce na wakacje. Wiele atrakcji, bogata baza gastronomiczna i turystyczna spełni oczekiwania każdego wczasowicza.

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem