Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Jastarnia

JastarniaOd 1973 r. Jastarnia znajdująca się na Mierzei Helskiej jest, co prawda niedużym (ok 4 tyś. mieszkańców), jednakże miastem. Wcześniej była to spokojna rybacka osada – dopiero gdy wybudowano w latach XX-tych XX w. linii kolejowej i budową portu – nastąpił gwałtowny rozwój miejscowości. Przede wszystkim, za sprawą rosnącego ruchu turystycznego.

Teraz Jastarnia to duży ośrodek urlopowy oraz rybactwa. Na turystów oczekują liczne, strzeżone kąpieliska wraz z piaszczystymi brzegami morza, zarówno nad otwartym Bałtykiem jak i nad zat. Pucką. Dla turystów z psami otwarty jest sektor plaży między Jastarnią i Juratą (zejście numer 55).

W Jastarni cały czas żywe są tradycje kaszubskie. Przykładowo nazwy ulic są podawane w dwóch językach – po kaszubsku i polsku, latem, od 2006 roku, urządzana jest akcja „Lokalny Pieniądz”. Oferowany jest żeton 3 Merki – równoważność 3 złotych, można nim płacić we wskazanych miejscach za towary a także usługi. Duża ilość urlopowiczów zachowuje sobie „3 Merki” jako pamiątkę z Jastarni. Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odnajdziemy tu prywatne Muzeum Pod Strzechą, Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, eksponaty umieszczone są także w portowym bosmanacie. W Jastarni jest także skansen fortyfikacji.

W mieście jest także latarnia morska. Nie jest ona zanadto wysoka, a nawet jest najniższą polską latarnią (17 m) i na nieszczęście nie jest udostępniona dla zwiedzających. Jako ciekawostkę należy podać fakt, że to jedna z dwóch, oprócz latarni Stilo, w pełni metalowa budowla. Skonstruowana została z fragmentów dawnego nautofonu Stilo.

W Jastarni działa również port morski usytuowany od strony zatoki, to baza rybacka, przystań pasażerska i przystań jachtowa. Mogą tutaj wpłynąć całkiem duże łodzie – długość 60 m oraz zanurzenie do prawie 4 metrów. Portowy basen ochraniają 2 falochrony.

Jak w większości miejscowości nad zatoką, panują tu doskonałe wprost warunki do ćwiczenia niesłychanie popularnych sportów wodnych: windsurfingu i kitesurfingu. Ponadto, przez całą Mierzeję Helska wiedzie trasa rowerowa, a sąsiedztwo dogodne są do spacerów.

Jak na nadmorski kurort przystało, Jastarnia to przeróżna baza noclegowa i gastronomiczna. Noclegi w Jastarni to gama hoteli, apartamentów, ośrodków wczasowych, pensjonatów i pokoi prywatnych.

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem