Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra Promenada Światowida

Miejsce letniego wypoczynku Jastrzębia Góra umiejscowione jest na stromym (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu Morza Bałtyckiego. Jastrzębia Góra swoją nazwę zawdzięcza górującemu wzgórzu (ponad 67 m n.p.m.), ponad którą latały i osiedlały się mięsożerne ptaki – jastrzębie. Miejscowość nie posiada nazbyt długiej historii. Pierwsze chaty pojawiły się tu dopiero w latach 20-tych 20. wieku – po dołączeniu terenów tych do II Rzeczypospolitej.

Kluczowymi animatorami rozwoju tej miejscowości było dwóch wywodzących się z Warszawy biznesmenów: inżynier Osmołowski i hr. de Rosset. Kupili oni fragment obszarów teraźniejszej Jastrzębiej Góry i wybudowali pierwsze domy letniskowe. Konstrukcja pierwszej utwardzonej drogi z kostki bazaltowej od Jastrzębiej Góry aż do Władysławowa to również twór tych 2 przedsiębiorców – obecnie to zasadniczy chodnik Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W okresie międzywojennym Jastrzębia Góra była wziętym, szczególnie pośród stołecznej śmietanki, miejscem letniego wypoczynku. O popularności miejscowości niech znamionuje fakt, że odpoczywali tu J. Piłsudski, I. Mościcki lub Edward Rydz-Śmigły. Powojenna Jastrzębia Góra prawa wsi uzyskała w 1963 r., w latach 1975-2014 była częścią miasta Władysławowo. Dziś znów jest samodzielną wsią.

W dzisiejszych czasach Jastrzębia Góra, to popularna miejscowość wczasowa zapewniająca noclegi nad morzem. Są tutaj trzy wytyczone kąpieliska nadmorskie z szeroką – nawet aż do 200 m plażą. W obszarze kąpielisk plaża jest piaszczysta, uprzątnięta z większych kamieni, które zostały zagospodarowane do obwarowania klifowego brzegu. Na plażę, zważywszy na skarpę dojścia są strome i liczą w przybliżeniu trzystu stopni. Istnieje także łagodniejsze zejście prowadzące na plażę od ul. Droga Rybacka.

Jedna spośród najbardziej interesujących ciekawostek Jastrzębiej Góry zaistniała całkiem niedawno, bowiem w dwutysięcznym roku po przeprowadzeniu badań geodezyjnych, stwierdzając iż właśnie tutaj, znajduje się najmocniej na północ wysunięte miejsce Polski. W miejscu tym usytuowano okolicznościowy obelisk określany „Gwiazda Północy”.

W miejscowości zachowały się zbudowane w latach dwudziestych wille – Rossetówka, Kaszubka, willa Pawłowicza, a także pierwsze schronisko nadmorskie z tamtych lat Lisi Jar. Ciekawostkę architektoniczną stanowi także kościół pw. Świętego Ign. Loyoli. Nie jest on obiektem zabytkowym – wzniesiony został dopiero w poł. lat 80-ych dwudziestego wieku pomimo tego ma interesującą budowę – posiada 2 kondygnacje. Kolejną atrakcją świątyni są 21-głosowe organy, z wykorzystaniem których od 1992 roku wykonywane są letnie koncerty.

Naturalną ciekawostką Jastrzębiej Góry jest Lisi Jar. Jar ów, dawniej liczący z grubsza 10 kilometrów długości, w znacznej części został pochłonięty przez Morze Bałtyckie. Strome zbocza parowu porośnięte są ponad 100-letnimi buczynami, z dodatkiem pojedynczych jarzębów, brzóz, świerków jak również dzikich grusz. W górnym fragmencie wąwozu poszycie krzaczasto porośnięte jest paprociami.

Liczne domy wczasowe, domy gościnne, ośrodki wczasowe i pensjonaty w Jastrzębiej Górze stanowią zasobną i różnorodną propozycję noclegową. Pełną ofertę obiektów oferujących noclegi w Jastrzębiej Górze znajdziesz na stronie: www.jastrzebiagora.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem