Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Jurata

Jurata molo

Jurata to wschodni fragment Jastarni na helskiej mierzei. Duża część Polaków kojarzy ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP z Juratą – tak naprawdę, to znajduje się on w granicach administracyjnych Helu.

Jurata to kurort nadmorski o krótkiej historii, do lat XX-tych XX w. były tam jedynie wydmy i rósł las iglasty. Wszystko zaczęło się tu w 1928 r. Druga Rzeczypospolita miała wąski dostęp do Morza Bałtyckiego. Dlatego też, pobudowano między innymi port wojenny i handlowy w Gdyni, a także powstały wczasowiska nadmorskie – Jurata była w największym stopniu luksusowa. Formalnie, otwarcie wczasowiska Jurata to lato 1931 roku. Najbardziej prominentny był pełen przepychu hotel Lido – przebywali w nim w szczególności Jadwiga Smosarska, siostry Halama, Eugeniusz Bodo, Wojciech Kossak bądź gen. Władysław Sikorski. Prywatne letnie rezydencje miała w Juracie arystokracja (hr. Potoccy i Tyszkiewiczowie czy ks. Czetwertyńscy) oraz znani politycy: Ignacy Mościcki czy Józef Beck. Do Juraty przybywali na odpoczynek bogaci i sławni Polacy oraz goście zagraniczni. Do dzisiejszych czasów ocalało sporo ówczesnych will, pensjonatów oraz hoteli.

Po 1945 roku socjalistyczne władze zdecydowały uczynić z Juraty miejsce letniego wypoczynku dla robotników. Powstało wtedy dużo resortowych, zakładowych ośrodków wczasowych oraz pobudowano (w latach 70-tych) drewniane, długie na 300 m, molo wiodące w głąb Zatoki Puckiej.

Po upadku socjalizmu nowi właściciele ośrodków wczasowych, pensjonatów, will robili co tylko było możliwe by Jurata raz jeszcze stała się ekskluzywnym kurortem. W przeciągu ostatnich 20 lat powstało dużo ekskluzywnych, eleganckich a nade wszystko komfortowych ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i hoteli. Choć, sporadyczni pamiętający przedwojenną Juratę utrzymują, że to jeszcze nie ówczesna Jurata, to przyjmuje ona z powrotem elitarny charakter.

W Juracie są dwie plaże: rozleglejsza i bardziej lubiana nadmorska – na tej plaży stoją bary oraz żółte osłony dla korzystających z kąpieli słonecznych, kształtem przypominające przedwojenne plażowe kosze. Druga plaża znajduje się nad zatoką – którą za to, mając na uwadze płytkie wody zatoki, wybierają entuzjaści kite i windsurfingu.

O ile ktoś ma ochotę poczuć aurę przedwojennego, luksusowego kurortu wobec tego noclegi w Juracie będą świetnym wyborem.

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem