Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Latarnia Morska Rozewie

Rozewie latarnia

W Rozewiu, pod nr 1 na ul. Leona Wzorka znajduje się latarnia morska. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował w niej w latach 1920 -1939 i we wrześniu 1939 r. został przez nazistów zamordowany. Sama latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który na początku lat 20-tych odwiedzał Rozewie – miał podobno nawet spędzać czas w latarni.

Budynek latarni powstał w 1822 roku i poddany był dwóm znacznym modernizacjom. Pierwszej w 1910 oraz drugiej w 1978 roku. W czasie tej drugiej zrealizowana została największa zmiana w wyglądzie latarnię podwyższono o 8 metrów poprzez wstawienie metalowego walca. Przyczyną podwyższenia były pobliskie drzewa, które zasłaniały blask z latarni. Na wieży zamontowano też nowe źródło światła.

Budynek jest udostępniony do zwiedzania, co więcej w jego wnętrzach umieszczone jest małe Muzeum Latarni Morskich. Można tu podziwiać między innymi stary reflektor latarni wraz z wyposażeniem elektrycznym – urządzenia zostały na swoim miejscu w trakcie przebudowy latarni. Wieża latarni ma wysokość niespełna trzydzieści trzy metry, a za sprawą usytuowania na wysokiej skarpie źródło światła umieszczone jest na wysokości przeszło 83 m n.p.m. oraz jest widoczne z 26 mil morskich.

Jej budynek jest dosyć specyficzny – czerwona, metalowa góra i biała, murowana dolna część. Sąsiadujące miejscowości wypoczynkowe: Jastrzębia Góra, Władysławowo a także panoramą morza można zachwycać się z tarasu widokowego latarni.

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem