Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Mierzeja Helska

Mierzeja Helska

Mierzeja Helska, niejednokrotnie błędnie tytułowana półwyspem, jest mierzeją, ponieważ powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób. Choć nie biegnie ona jak typowe mierzeje wzdłuż wybrzeża, to zaistniała jako rezultat działania silnych wiatrów i prądów morskich płynących z zachodu na wschód. Jeszcze ok 300 lat temu tworzyła ona szereg malutkich wysepek, które z czasem zaczęły się scalać.

Swoisty, rozpoznawalny przez każdego mieszkańca Polski, rysunek mierzei długiej na 34 km i powierzchni raptem 32 km kwadratowych oddziela wody zat. Puckiej od Bałtyku. Mierzeja rozpoczyna się w otoczeniu miasta Władysławowo, jej szerokość w tym miejscu to mniej więcej 300 m, i biegnie aż do miejscowości Hel, której zawdzięcza nazwę. W sąsiedztwie Helu szerokość mierzei to około 3 kilometry, ale w najwęższym miejscu ma ona już tylko 150 metrów.

Z Władysławowa w stronę Helu pojawiają się kolejno, znane nie jedynie u nas wakacyjne miejscowości urlopowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata – miejscowość letniego wypoczynku Prezydenta Rzeczypospolitej. Z Władysławowa w stronę Helu, na długości mierzei przebiega droga nr 216 i linia kolejowa. Na Hel można trafić także wodnym tramwajem z jednego z miast Trójmiasta: Gdańska, Gdyni albo Sopotu.

Wody zat. Puckiej są bardzo płytkie, idealne do uprawiania windsurfingu, a płycizną zwaną Rybitwią Mielizną, między Rewą na stałym lądzie, a Kuźnicą na mierzei, od 2002 roku odbywają się „Marsze Śledzia” – wydarzenie promujące turystykę nad Zatoką Pucką, bezpieczny urlop nad morzem oraz ochronę przyrody. Impreza ta stanowi niesłychaną i niespotykaną ciekawostkę odpoczynku nad naszym Bałtykiem.

Szukasz noclegu na Półwyspie Helskim? Sprawdź tutaj: http://www.polwysephel.pl/noclegi/

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem