Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Sopot

Sopot - molo w Sopocie

Między Gdańskiem i Gdynią znajduje się uzdrowiskowe miasto – Sopot. Historia odpoczynku oraz kurowania się w Sopocie sięga roku 1798 – wtedy stanął pierwszy budynek letniskowy, w 1819 r. otwarto pierwsze kąpielisko morskie, a od 1823 r. działał pierwszy budynek kuracyjny.

Dalszy rozkwit przebiegał na skutek rozwoju kolei – w 1870 roku Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Koszalinem i Gdańskiem, a później Berlinem. Pod koniec XIX stulecia otwarto tor wyścigów konnych, a w 1920 r. kasyno oraz dołączono Sopot do Wolnego Miasta Gdańska – już wtedy Sopot był wziętym kurortem nadmorskim.
Obecnie niepowtarzalny charakter miastu nadają secesyjne wille i kamieniczki, stare drzewostany, ogrody oraz parki – zieleń miejska to aż 60% terenu Sopotu.
Miasto jest sławne też z najdłuższego (ponad 500 m) zbudowanego z drewna mola. U nasady mola zimą i jesienią przygotowywane jest lodowisko Monciak – nazwane tak od nazwy ulicy – Bohaterów Monte Cassino. Kolejnym znakiem rozpoznawczym Sopotu jest amfiteatr wśród Lasów Oliwskich – Opera Leśna – o widowni mieszczącej 4400 widzów. To tutaj od 1961 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie – Sopot Festival oraz sporo młodsze TOPtrendy.
Sopot dysponuje plażami o całkowitej długości 4,5 kilometra, w większości ogólnodostępnych, ale są także fragmenty otwarte jedynie dla gości hotelowych. Plaże są oczywiście strzeżone, pełne atrakcji, małych pubów i kawiarenek, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego.
Na końcu molo w Sopocie znajduje się także przystań dla jachtów i taksówek wodnych. W trzech basenach jest miejsce dla powyżej 100 jednostek. 63 dla jachtów – do 10 m i 40 dla łodzi aż do 24 metrów. Znajduje się tu również siedziba bosmanatu w kształcie jachtu, wraz z gastronomią i zapleczem. Można z tego miejsca odbyć rejs na trasie Sopot – Gdynia i Sopot – Westerplatte – Gdańsk. Wielu wczasowiczów robi sobie zdjęcia na tle często olśniewających jachtów.
Rozważając powyższe atrakcje, warto wybierając noclegi nad morzem, zdecydować się na Sopot, tak jak robi rocznie ponad 2 mln. wczasowiczów, bądź chociaż tylko zobaczyć go będąc w pobliżu.

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem