Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Władysławowo

Władysławowo

Władysławowo swoją nazwę zawdzięcza królowi Władysławowi IV, który w latach 30-tych siedemnastego wieku zdecydował żeby pobudować tutaj bastion, żeby bronić się przeciw przewidywanemu napadowi Szwedów. Teraźniejsze Władysławowo zaistniało w latach pięćdziesiątych minionego wieku na skutek połączenia miejscowości Wielka Wieś, Poczernino, Hallerowo, Cytniewo i portu Władysławowo.

Miastem z kolei, Władysławowo zostało w 1963 r. Znaczącą rolę w zintensyfikowaniu turystyki na tych terenach odegrał generał Haller, któremu to, po ceremonii Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim w 1920 roku spodobała się ta lokalizacja. Wspólnie z niektórymi swoimi oficerami nabyli te tereny. Z inicjatywy ich powstało kąpielisko Hallerowo, które miało być konkurencją dla będącego elementem Wolnego Miasta Gdańska Sopotu. W Hallerówce, willi w której gen. Józef Haller ze swoją rodziną spędzał wakacje, od 1990 roku można zwiedzić niewielką ekspozycję przeznaczoną Józefowi Hallerowi i Błękitnej Armii.
Dzisiejsze Władysławowo to interesująca miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Bałtyckim, mieści się tutaj pięć kąpielisk z piaszczystymi oraz szerokimi plażami. Ta miejscowość to dodatkowo port morski i rybacki. Władysławowski port sprawuje także funkcję mariny. Pomijając zaplecze sanitarne i gastronomiczne żeglarze mogą skorzystać też ze stoczni remontowej. Z tego miejsca można wybrać się na wycieczkę po Bałtyku ewentualnie Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków spacerowych. Istnieje podobnie szansa odbycia wycieczki z Władysławowa na Litwę, Łotwę lub Skandynawii. Wędkarzy zaintryguje pewnie fakt, że z Władysławowa urządzane są rejsy ze sposobnością wędkowania w morzu.
Dodatkową atrakcją letniska jest znajdująca się na promenadzie we Władysławowie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w dwutysięcznym r. i od tego czasu wmurowywane są w promenadę gwiazdy dla największych znakomitości polskiego sportu. Swoje gwiazdy mają w tym miejscu m.in. Dariusz Michalczewski, Kazimierz Deyna, Irena Szewińska, Robert Korzeniowski, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, a też Michel Platini. Rok za rokiem, w lipcu urządzany jest tutaj Festiwal Sportu. Reprezentacyjnym miejscem miejscowości jest podobnie Dom Rybaka – siedziba władz gminnych z reprezentatywną basztą widokową z której można podziwiać panoramę Władysławowa i okolicę.
Władysławowo, z uwagi na w związku ze swoim położeniem nad Zatoką Pucką z płytkimi wodami, niedużymi falami i dobrymi warunkami wietrznymi – to świetne wprost miejsce do nauki i uprawiania windsurfingu. W następstwie tego w okolicy umiejscowionych jest mnóstwo szkółek oraz wypożyczalni sprzętu wodniackiego.
W skład bogatej bazy noclegowej Władysławowa wchodzą liczne pensjonaty, ośrodki wczasowe, domy wypoczynkowe, domki letniskowe i pokoje we Władysławowie.

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem