Tupadły k/Jastrzębiej Góry, noclegi, informacje, wczasy w Tupadłach

Karwieńskie Błoto

Karwieńskie Błoto

Dopiero na początku siedemnastego wieku utworzono wioskę Karwieńskie Błoto na obszarach uprzednio określanych jako bagna niestosowne do celów osadniczych. Dokonali tego kolonizatorowie z Fryzji – doświadczeni w stawianiu osad na terenach grząskich i zatapianych przez wodę morską. Wioskę wybudowano zgodnie z holenderskimi kanonami – budynki wznoszono w 2 rzędach, a okolicę zmeliorowano.

Stawiano tu chaty i budynki gospodarcze w konstrukcji szachulcowej. Po dzień dzisiejszy uchował się budynek z końca osiemnastego stulecia – niestety został nieraz przebudowany i zatracił własny pierwotny charakter. Potomkowie „Olendrów” przebywali na tych obszarach aż do 1945 r. – kiedy to zostali wysiedleni na tereny Niemiec. Po dawnych kolonistach pozostały tutaj resztki cmentarza.

Obecne Karwieńskie Błoto to dwie miejscowości. Karwieńskie Błoto Pierwsze to dawniejsza osada, znajdująca się w większej odległości od Morza Bałtyckiego, tuż przy głównym szlaku komunikacyjnym, tuż przed wjazdem do miejscowości Karwia, jest jakby tańszy wariant noclegowy dla letników, którzy – planując ekonomiczne wczasy – mają ochotę korzystać z ładnej, piaszczystej i szerokiej plaży, atrakcji i rozrywek w Karwi. Dystans od Karwieńskiego Błota Pierwszego do morskiego brzegu to ponad dwa kilometry. Krótsza trasa prowadząca na brzeg morza prowadzi obrzeżem wsi Karwieńskie Błoto II, które leży bliżej morza. W obu tych wioskach dopiero w latach siedemdziesiątych 20. w. zaczęła się kształtować turystyka. Wioski oferują kojący, idylliczny relaks, równolegle oferując zwykłe wakacyjne atrakcje w sąsiedniej Karwi.

Nad Bałtykiem zlokalizowana jest natomiast urlopowa miejscowość Karwia leżąca blisko Jastrzębiej Góry. Tu jest bodaj najszersza w tym rejonie piaszczysta plaża, rozdzielona ona jest pasem wydm a także sosnowym lasem, który jest fragmentem parku krajobrazowego. W Karwi można zwiedzić rezerwaty florystyczne z unikalną roślinnością.

W Karwieńskim Błocie tak Drugim, bliżej morza, jak i Pierwszym bez trudności znajdziesz dopasowaną do swoich potrzeb propozycję noclegową – www.karwienskieblota.pl/noclegi/wszystkie.

Polecamy:

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem

Ostrowo Noclegi

Ostrowo noclegi

Karwia nad morzem

Karwia noclewgi nad morzem